سیستم مجیک بادی کنترل مرسدس بنز

سیستم مجیک بادی کنترل مرسدس بنز

با ارائه نخستین سیستم تعلیق مجهز به چشم بر روی مدل جدید S-Class، مفهوم رانندگی در کمال راحتی و آسایش را تغییر داد. خودروساز آلمانی با نصب یک دوربین سه بعدی بر روی شیشه جلو، امکان ارزیابی سطح جاده را برای این خودرو فراهم کرده است. بدین ترتیب، این سیستم با اسکن سطح جاده و تشخیص ناهمواری ها و دست اندازهای موجود، پیش از روبه رو شدن با این موانع سیستم تعلیق را فعال کرده و حس راحتی و آرامش منحصر به فردی را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.


استفان کیترینسکی (Stefan Cytrynski). مدیر پروژه سیستم کنترل هوشمند بدنه مرسدس بنز، در این خصوص می‌گوید: "با استفاده از این سیستم، گویی سوار بر یک قالیچه پرنده شده‌ و به آرامی بر روی جاده حرکت می‌کنید". شایان ذکر است، از سنسورهای فوق حساس این سیستم می‌توانید به صورت سفارشی بر روی تمام خودروهای مجهز به موتور هشت سیلندر استفاده کنید. کنترل هوشمند بدنه، امکان تنظیم سیستم تعلیق را در دو حالت نرم و اسپرت فراهم می‌کند. در حالت اول، تمامی ناهمواری های سطح جاده خنثی شده و رانندگی نرم و آرامی را تجربه می‌کنید؛ اما در حالت اسپرت، عکس العمل بیشتری از سطح جاده به بدنه منتقل می‌شود و راننده، هیجان بیشتری را تجربه می‌کند. در همین راستا، کیترینسکی اظهار داشت: "ما می‌خواهیم پاسخگوی نیازهای افراد مختلف باشیم و طراحی این سیستم نیز، به همین دلیل صورت گرفته است".


وی در خصوص عملکرد این سیستم چنین می‌گوید: "دوربین سه بعدی قرار گرفته پشت شیشه جلو تا 15 متر جلوتر از خودرو را، با دقت 3 میلیمتر ارزیابی می‌کند و تصویری دقیق از سطح جاده به دست می‌آورد. واحد کنترل با قرار دادن این اطلاعات در کنار حالت رانندگی منتخب راننده، بهترین راهکار جهت برخورد با ناهمواری های جاده را محاسبه می‌کند. سیستم تعلیق با استفاده از این اطلاعات، کمک فنرها را در کسری از ثانیه سخت تر یا نرم تر می‌کند، تنظیمات مجزایی برای هر چرخ ارائه می‌کند، و از طریق سیستم هیدرولیک میزان بار اعمال شده بر روی هر چرخ را افزایش یا کاهش می‌دهد؛ این امر، نقش بسزایی در کاهش تکان بدنه خودرو هنگام حرکت خواهد داشت. شایان ذکر است، از آنجا که اطلاعات مورد نیاز این سیستم با استفاده از یک دوربین جمع‌آوری می‌شود، تنها هنگام روز و در صورت وجود دید مناسب و البته تا سرعت 130 کیلومتر بر ساعت می‌توان از سیستم کنترل هوشمند بدنه استفاده کرد.


در سیستم کنترل هوشمند بدنه که بر پایه سیستم تعلیق Active Body Control طراحی شده است، کمپانی مرسدس بنز با قرار دادن هر یک از فنر لول ها در یک سیلندر هیدرولیک، امکان تنظیم فشار وارد بر هر یک از آنها را به صورت مجزا فراهم کرده است. بدین ترتیب، تمامی تکان های حاصل از جاده خنثی شده و با بهبود دینامیک رانندگی، میزان راحتی و آسایش نیز افزایش پیدا می‌کند. واحد کنترل با در نظر گرفتن حالت رانندگی انتخاب شده و ارزیابی اطلاعات به دست آمده از سنسورهای نصب شده در قسمت های مختلف سیستم تعلیق، و کنترل سیگنال های سوپاپ های سروو هیدرولیک قرار گرفته در محورهای جلو و عقب، میزان فشار روغن را تنظیم، و راحتی و آسایش مطلوبی را در حین رانندگی برای سرنشینان فراهم می‌آورد.

نظرات بازدیدکنندگان